Oyun yapmak için neler gerekli

Oyun yapmak için neler gerekli

Herşeyden önce şunu söylemek istiyorum, oyun yapmaya başladıktan sonra acele edilmemesi gerekmektedir. Acele ederek işin temelini öğrenmeden, sağdan soldan kod bularak oyun yapmaya çalışıp kaybeden çok insan gördüm. O sebeple öncelikle bu işe zaman ayırman gerektiğini, sabırlı olman gerektiğini ve çok çalışman gerektiğini bilmen gerekmektedir.

Unity oyun moturunu bilmek

Yazılım bilmek (C#)

Modelleme ve Grafik bilmek (Tercihen)

Unity oyun moturunu bilmek

Tabi ki oyun yapımında kullanılabilecek bir çok oyun motoru vardır, bizim konumuz Unity olduğu için unity üzerinden anlatıma devam edeceğim. Oyun motorları yapmış olduğumuz fizik işlemlerini, animasyon işlemlerini, modelleme işlemlerini, grafik işlemlerini ve daha birçok farklı işlemi derleyerek bir paket haline getirmemizi sağlar. Bizim belirlediğimiz kurallara göre oyunlarımızın çekirdek sistemini ve alt yapısını oluşturur. O sebeple öncelikle oyun motorunu iyi bilmek ve kullanmak gerekir. Çok iyi yazılım öğrenmiş olabilirsin, çok iyi grafik yapıyor olabilirsin ancak bunları oyun motoruna aktaramadıktan sonra istediğin sonucu alamazsın. Bu moturun tüm detaylarını ve ayarlarını unity eğitimimde anlattım.

Yazılım bilmek

Unity oyun motoru C# dilini kullanmaktadır. Eğer bir yazılım altyapın var ise oyun için gerekli olan C# yazılımını ve algoritmasını çok çabuk öğrenebilirsin. Yazılım bizim arkaplanda çalışan en önemli askerimizdir. Yine yukarıda vermiş olduğum örnekte olduğu için herşeyi çok iyi yapmış olabilirsin ancak yazılım ile bunu sisteme anlatamazsan yine bir şeyler eksik kalacaktır. Örneğin; çok güzel bir araba modelin olduğunu düşün, sen oyunda o arabayı ileriye doğru götüremedikçe o tasarıma kimse bakmaz. Yani oyun geliştirmenin komplike bir iş olduğunu bilmelisin. Günde en az 2-3 saatini yazılıma ayırmalısın ve bolca pratik yapmalısın.

Modelleme ve Grafik bilmek

Bu seçeneğe tercihen dedim çünkü bu insanların en zorlandıkları aşamadır. Sen 3 boyutlu bir oyun yapıyorsan, oyunda kullanacağın modelleri ya üretiyor ya ücretsiz buluyor ya da ücretli satın alıyor olmalısın. Bu seçeneklerde tabi ki en cazip olanı ücretsiz bulmaktır ancak her zaman istediğin kalitede ve çeşitte modeller bulamayabilirsin. O sebeple bu modelleri üretebiliyor olman ve oyun grafiklerini yapabiliyor olman sana avantaj sağlayacaktır. Tabi bu işlemleri yapabilmek içinde farklı programları öğrenmen ve kullanıyor olman gerekir. Bunlar seni asla demorilize etmesin çünkü ücretli olarak satılan bulamayacağın model yoktur. Zaten oyun geliştirmek için ufakta olsa bir bütçen olmalı işte o bütçeni yapamadığın kaynaklara aktarırsan sorun ortadan kalkmış olacaktır. Oyun geliştirmelerinde çokça duymuşsundur. 2-3 kişi bir araya geliyor, birisi yazılım birisi grafik birisi grafik yapıyor yani iş bölümü yaparak oyunu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Çünkü bir kişinin herşeyi tam olarak bilmesi, imkansız değil ancak uzun zaman ve tecrübe gerektirir. O sebeple şartlarına göre bu konuyu ele alabilirsin.