Oyun yapmayı nasıl öğrenebilirim

Oyun yapmayı nasıl öğrenebilirim

Oyun yapımını öğrenmek için öncelikle gerekli zamanı ayırman gerektiğini ve sabırlı olman gerektiğini bilmelisin. Çünkü oyun geliştirmek kapsamlı bir işlemdir ve bu kapsam yapılacak oyunun türüne göre değişkenlik gösterir. Yani 3 boyutlu bir oyun yapmak için kullanılan teknikler ile 2 boyutlu oyun yapmak için kullanılan teknikler birbirlerinden farklılık gösterir.

Sabırlı ol, Hedef belirle, Hayal Kur, İnan ve Çok çalış

Bu zamana kadar binlerce öğrencim oldu ve bunlardan tabi ki başaranlar ve başaramayanlar oldu. Başaramayanlarda çok fazla sebep olabilir ancak en genel sebeplerden biri acele davranmalarıdır. Bir bina düşün, binayı yapmak için nereden başlaman lazım temelden, işte acele edenler daha temeli atmadan 3. katın duvarlarını hangi renge boyasak diye düşündüler. Bu örnekten umarım demek istediğimi anlayabilirsin, sen acele etmeden işin temelini öğrenmeye odaklanırsan zaten ister istemez ilerleyeceksin.

Bir hedefin olmalı, mesela ben fps tarzı oyun yapacağım veya ben mobil oyun yapacağım şu türde olacak diye bir hedefin olmalı, çünkü rotasız gemiler yön bulamaz. hedefinin olması, öğrenme aşamasında sana motivasyon verecektir.

Hayal kur dememde ki amaç makul ve ulaşılabilir hayaller kurmak demektir. Yani ben tek başıma GTA5 yapacağım diye hayal kurma, ulaşılabilir ve yapabileceğin hayaller kur. Aynı hedefte olduğu gibi hayal kurmanında öğrenmeye katkısı çok büyüktür.

Oyun geliştirme aşamasında bir çok sorun ile karşılaşacaksın, hatta bazen pes etme noktasına bile geleceksin ama asla vazgeçme, çünkü bu oyunları yapanların senden hiçbir farkları yok. Bu konuya öyle bak ve inat ederek çalış. Bolca örnekler yap, anlayamadığın konuları sürekli tekrar et ve üstüne git. Anlamadığın konuları asla halı altına süpürme yani sonra bakarım deme, sonra bakarım dediklerin birikirse işin içinden çıkamazsın. İnanırsan başarırsın.