15 yıldır yazılım sektöründeyim ve 8 yıldır oyunlar geliştiriyorum.

Oyun yapımına başlamadan önce hep bir merakım ve hayalim vardı. Yıllar sonra gördüm ki sadece bunlar bile bir şeyleri yapmaya başlamak için yeterliymiş.

Oyun yapımına başladığım yıllarda çok fazla imkan ve kaynak yoktu. Hayatım boyunca imkansızlık bahanesinin arkasına sığınmadım. Eğer sığınsaydım şuan istemediği işi yapan ve mutsuz olan arkadaşlarım gibi olurdum. Asla pes etmeden, içimdeki o ışığı söndürmedim. Tabi ki ilk yıllarda yaptığım oyunlar oynanabilir ancak çok kaliteli değildi ve bu zaten olması gerekendi. Yani oyun yapımına başlarken "ben hemen GTA5 yapacağım" diye düşünüyorsan, şuan siteyi kapatabilirsin. Burada ki ince çizgiyi kaçırma sana hayal etme demiyorum. Her zaman en üstleri hayal etmelisin ancak ilk başlarda bu projeleri yapmaya çalışmamalısın.

Ben biliyordum ilk oyunlarımın kötü olacağını zaten kötüyü yapa yapa iyiyi bulursun. Bende bu düşünceler ile yıllarımı vererek artık ciddi gelirler elde edebileceğim ve insanların severek oynayabilecekleri oyunlar geliştirdim veya bu oyun projelerinin içinde bulundum. İlk hedefim asla para olmadı, para için yapılan işlerin başarıya ulaştıklarını pek görmedim, tabi istisnalar olabilir ancak bireysel geliştirilen veya 2-3 kişi ile geliştirilen oyunlarda öncelik oyunu sevdirmek ve oynanmasını sağlamaktır, zaten bunlar yapıldığında maddi kaynak gelecektir.

Yılların bana vermiş olduğu tecrübe ve bilgiler ışığında eğitimlerimi hazırlayarak, benim gibi meraklı ve istekli insanların bu yola girmelerini veya bu yolda ilerlemelerini sağlamak istedim. Oyun yapımına başlamadan önce çok çalışmak, zaman ayırmak, sabırlı olmak, bilgiye açık olmak gerekir.

Bazı Öğrenci Yorumları

Çeşitli platformlarda eğitimlerimi alan bazı öğrencileri arkadaşların yaptıkları yorumlardır. Hepsine teşekkürler.