C# if İfadesi

İf sorgusu, oyunlarda sıkça kullandığımız sorgulama ve şart bloklarıdır. Tüm koşulları, şartları, ihtimalleri bu sorguya sokarak denetleyebilir ve iş akışını ona göre yapabiliriz. Farklı kullanım şekilleri ve yöntemleri vardır. Bizde bazı kullanımlarını görüyor olacağız.

if(koşul)
{
  // eğer koşul sağlanır ise çalışacak tüm kodlarımız
}

Basit bir koşul yapıyoruz. Sayıların büyük ve küçük olma durumlarını şartlıyoruz. a sayısı <(Küçükse) >(Büyükse) b sayısından diyerek bir koşul yapıyoruz.

 int a = 1;
 int b = 5;
 if (a < b)
 {
   Debug.Log("Evet büyük");
 }

Peki if (a > b) yaparsak ne olur? a sayısı b sayısından büyük olmadığı için if’in içerisi çalışmayacaktır. İşte bu durumda Else bloğunu kullanabiliriz. Yani değilse şunu yap demektir.

 int a = 1;
 int b = 5;
 if (a > b)
 {
   Debug.Log("Evet büyük");
 }else
 {
   Debug.Log("Hayır değil");
 }

Bunun yanı sıra araya ekstra koşullar ekleyebiliriz. else if kullanarak ara koşullar koyabiliriz. Yani söz dizilimi olarak şöyle düşünün.

if (Şu koşul sağlanıyorsa)

else if ( o zaman şu koşul sağlanıyorsa)

else hiçbiri sağlanmıyorsa

 int a = 1;
 int b = 5;
 int c = 2;
 if (a > b)
 {
   Debug.Log("Evet büyük");
 }
 else if (a < c)
 {
   Debug.Log("Evet a c'den küçük");

 }
 else
 {
   Debug.Log("Hayır değil");
 }

Gördüğünüz gibi 1. koşul sağlanmamış olsa bile 2. else if koşulu sağlandığı için sistem oraya girerek o satırları dikkate aldı. Bu şekilde sayısız else if kullanabilirsiniz. Tabi ki kod okunabilirliği açısından çok fazla kullanılmaması önerilmektedir. İf sorgusunun genel işleyişi ve temel kullanımı bu şekildedir.