C# Switch İfadesi

Switch case yapısı, verdiğimi bir değeri çok fazla anahtar ile karşılaştırmamıza ve işlem yapmamıza imkan verir. if else sorgusuna benzer ancak kullanımı ve görevi farklıdır.

Temel tanımlaması böyledir. Verilen değer case yani anahtarlara verdiğimiz değerlerin hangisi ile eşleşirse, o kod satırı yürütülür.

 switch (deger)
 {
   case karsilastirilacakDeger:
     // İşlemler
     break;
   case karsilastirilacakDeger:
     // İşlemler
     break;
  default: 
     break;
 }

Sayi adında bir değişken oluşturduk ve değerini 3 verdik. Switch tüm anahtarları sorgulayarak eşleşen satıra girecektir.

default:
break;

Bölümü eğer ki değer hiçbir anahtar ile eşleşmez ise işleme alınır. Değeri 5 yaptık ve hiçbir anahtar ile eşleşmediği için default bölümünde ki kodlar çalıştırıldı.

Eğer ki anahtar olarak verdiğimiz değerlerde aynı işlem yapılacak ise bir değerin herhangi bir anahtar ile eşleştiğinde işleme alınmasını istersek şöyle de kullabiliriz. Sayi değerini 1, 2 veya 3 yaparsanız hepsinde tek satır çalışacaktır. Yani bir değeri birden fazla anahtar ile multi bir şekilde sorgulamış oluyoruz.

Switch ifadesi oyun geliştirmede çok önemli ve çok sık kullanılan bir ifadedir. Çeşitli testler yaparak, pekiştirme yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir