UI – Toggle Butonu

Toggle butonları, oyuncuya belirli seçenekler arasından seçim yaptırmak için kullanılır. Örneğin bir özelliği açma kapama işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Tabi ki birbirinden bağımsız toggle butonları oluşturabileceğimiz gibi grup toogle butonları da oluşturabiliriz. Yazının devamında anlatılacaktır.

Bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Ekledikten sonra böyle görünecektir. Rahat görebilmeniz için renklendirme ve büyütme yapılmıştır.

  • 1 : Ana objedir.
  • 2 : Checkmark objesinin arka planıdır. Toggle butonunun seçim veya seçim dışı olduğunu görürüz.
  • 3 : Toggle butonunun text kısmıdır. Ayarlarda AÇ/KAPA gibi ibarelerin yazıldığı yerdir.
  • 4 : Toggle butonunun seçilebilir olup olmadığını belirlediğimiz ayardır.
IsOn ayarı, toggle butonunu seçili olup olmadığını gösterir. Eğer varsayılan olarak butonun seçili olmasını istemiyorsanız, bu ayarı kapatmalısınız.

Tabi daha bir çok ayar vardır ancak en sık kullanılan ve en temel olan ayarlar bunlardır. Bu şekilde tekil toggle butonu oluşturulabilir.

GRUP TOGGLE BUTONLARI

Grup seçim butonları, birden fazla seçenek arasından oyuncunun sadece 1 tanesini seçmesidir. Örnek ile açıklayalım. 2 adet toggle butonu oluşturuldu ve sadece AÇ toggle butonunun IsOn ayarı açıldı diğeri kapatıldı.

Eğer bu halde çalıştırırsak, toggle butonları birbirlerine bağlı olmadıkları için bağımsız olarak seçilebileceklerdir. Bu toggle butonlarından herhangi birine veya başka boş bir objeye Toggle Group componenti ekleyerek Toggle Butonularının Group bölümüne bunu sürükle bırak ile atıyoruz.

Aç toggle butonuna Toggle Group componenti ekledim ve Group ayarına sürükleyerek bıraktım. Kapa toggle butonunu da Group ayarına sürükleyerek bıraktım. Artık toggle butonları bir gruba bağlı oldukları için sadece 1 tanesini seçilebilecektir. Birini seçtiğimizde diğer seçim dışı kalacaktır.

Toggle butonları çok önemli ve kullanışlı Canvas elemanlarıdır. Muhakkak ihtiyacınız olacaktır.